Osoby ubezpieczone, które podczas ostatnich nawałnic zostały narażone na olbrzymie straty powinny zabezpieczyć swój majątek przez kolejnymi, ewentualnymi  szkodami. Obecnie trwa usuwanie skutków burz, a ubezpieczyciele przyjmują zgłoszenia o startach.

 
Jak zgłosić szkodę?
 
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe na swojej stronie internetowej podaje, pod jakim numerem telefonu można to zrobić. Taką informację znajdziemy również na polisie. Najwygodniej jest zgłaszać szkody przez internet albo przez telefon. Podczas długiego weekendu ani na stronach internetowych ubezpieczycieli, ani na portalach społecznościowych towarzystwa nie zamieściły informacji, które mogłyby ułatwić zgłaszanie szkód poszkodowanym przez nawałnice.
 
Do czasu kontaktu przedstawiciela w celu oszacowania strat, poszkodowani mogą rozpocząć prace zabezpieczające i działania w celu nie powiększania się skutków szkody
 
Niektórzy ubezpieczyciele informowali swoich agentów o tym, jakich wskazówek mają udzielać ubezpieczonym. Agenci informowali poszkodowanych m.in.: o tym, że przepisy stanowią, iż wszelkie prace zabezpieczające i naprawy tymczasowe podlegają refundacji, dlatego ważne jest, aby były one potwierdzone dokumentem zakupu (imienny rachunek lub faktura na zakup np. folii do tymczasowego zabezpieczenia dachu). Jak radzi Gothaer, w sprawach niecierpiących zwłoki ubezpieczeni mogą podjąć działania naprawcze pod warunkiem samodzielnego sporządzenia dokumentacji fotograficznej skutków szkody i pozostawienia na posesji pozostałości zniszczonego mienia do czasu oględzin likwidatora. Jeśli ubezpieczeni mają home assistance, mogą skorzystać z usług szklarza albo dekarza.
 
Zakłady ubezpieczeń deklarują, że w sezonie letnim są przygotowane na anomalie pogodowe i zwiększoną liczbę szkód
 
W przypadku szkód o niedużej wartości klienci ubezpieczycieli mogą skorzystać z uproszczonej likwidacji szkód, która pozwala na ekspresową wypłatę odszkodowania – bez konieczności wizyty likwidatora szkód, a jedynie na podstawie rozmowy telefonicznej oraz dokumentacji fotograficznej. Procedura szybkiej ścieżki najczęściej uruchamiana jest wtedy, gdy szkody nie przekraczają określonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia sumy, a także wtedy, gdy spraw jest więcej niż zazwyczaj.
 
Nie tylko osoby ubezpieczone mogą liczyć na pomoc finansową po zniszczeniu dobytku przez nawałnice
 
Wszyscy poszkodowani mogą starać o pomoc od państwa – 6 tysięcy złotych dla poszkodowanych plus wsparcie na odbudowę domów do 100 tysięcy złotych.„Pieniądze są, dysponujemy odpowiednią rezerwą w budżecie państwa. Ta rezerwa jest do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Procedura jest ściśle określona. Te pieniądze są szacowane przez służby wojewodów, następnie są przekazywane poprzez samorządy – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, który przypomniał też, że jego resort „dysponuje specjalnym funduszem klęskowym, z którego samorządom są przekazywane środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
 
Źródło: www.rp.pl