bezpieczeństwo w internecie

Jak wynika z ósmej edycji badania Barometr Ryzyk Allianz 2019* cyberincydenty wyprzedzają w zestawieniu takie zagrożenia, jak pożary czy klęski żywiołowe. Scenariusze działania firm w związku z przerwami w działalności stają się coraz bardziej zróżnicowane i złożone, a to ryzyko nadal pozostaje na pierwszym miejscu listy największych zagrożeń dla firm.

„Cyberbezpieczeństwo było poważnym ryzykiem od wielu lat, ale jak w przypadku każdego nowego ryzyka trzeba czasu na zbudowanie jego świadomości. Doszliśmy teraz do punktu, w którym zagrożenia cyber są równie ważne dla firm, jak ich główne, tradycyjne ekspozycje” – wyjaśnia Marek Stanisławski, Deputy Global Head of Cyber AGCS.

Ryzyka zakłócające działalność firmy

Ryzyka zakłócające działalność firmy mogą być fizyczne np. pożar lub burza, lub wirtualne np. awaria IT, która może nastąpić w wyniku przypadkowego lub złośliwego działania. Mogą one wynikać z własnej działalności firmy, ale także ze strony dostawców, klientów lub dostawców usług IT. Niezależnie jednak od powodów przerwania działalności firmy – konsekwencją zawsze będą straty finansowe.

Scenariusze efektów przerw są bardzo zróżnicowane

Należy mieć na uwadze, że ryzyko cyber i przerwy w działalności są coraz bardziej powiązane ze sobą. Ataki typu ransomware lub przypadkowe awarie IT często powodują zakłócenia w działaniu i usługach, kosztując firmy setki milionów dolarów. Cyberincydenty są obecnie najważniejszym czynnikiem powodującym przerwy w działalności biznesowej dla przedsiębiorstw (50%). Jako kolejne czynnik eksperci wskazują pożary (40%) i klęski żywiołowe (38%). Jednocześnie przerwy w działalności są postrzegane jako największa przyczyna strat finansowych dla firm, zaraz po incydentach cybernetycznych (69%).

Wyniki Barometru dla Polski nie odbiegają znacząco od zagrożeń wskazywanych przez międzynarodowych uczestników badania

Na pierwszym miejscu polscy eksperci wskazują przerwy w działalności (46%). Na drugiej pozycji znajdują się równolegle trzy zagrożenia.  Po 35%: zmiany w ustawodawstwie i przepisach, incydenty cybernetyczne oraz zmiany rynkowe. Kolejne pozycje zajmują odpowiednio pożary i eksplozje (31%) oraz niedobór wykwalifikowanej kadry (23%).

Tomasz Kryłowicz, dyrektor departamentu zarządzania ryzykiem Allianz Polska: „Wskazania polskich ekspertów nie dziwią. Wytypowane ryzyka nie odbiegają znacząco od wyników globalnych, ponieważ Polska w coraz większym stopniu jest częścią globalnej gospodarki, a polskie firmy mierzą się z podobnymi zagrożeniami co ich globalni partnerzy, kontrahenci i konkurencja. W dzisiejszym cyfrowym świecie, kiedy rozwój nowych technologii bardzo mocno determinuje prowadzenie biznesu, zagrożenia związane z przerwami w działalności i cyberataki stają się rzeczywistością, z którą firmy muszą się mierzyć”.

*Coroczne badanie globalnych zagrożeń biznesowych realizowane przez Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) obejmuje opinie rekordowej liczby 2415 ekspertów z 86 krajów, w tym CEO, menedżerów zarządzania ryzykiem, brokerów i ekspertów ubezpieczeniowych.

Źródło: www.allianz.pl