15.11 2018

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest w Polsce obowiązkowe i musi je posiadać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu w kraju. Polisa chroni sprawcę przed finansowymi konsekwencjami w przypadku spowodowania zdarzenia na drodze. Czy w 2019 roku ceny OC poszybują w górę?

 

Sumy gwarancyjne

 

O podwyżkach ubezpieczenia OC mówi się już od jakiegoś czasu. Ma to związek z decyzją Ministerstwa Finansów, które powołując się na dyrektywę unijną postanawia podnieść sumy gwarancyjne. Rząd przyjął propozycję ministerstwa i teraz pojawia się pytanie czy cena OC w 2019 roku będzie wyższa?

 

Warto przypomnieć, że suma gwarancyjna to maksymalna kwota za szkody, za którą odpowiada finansowo Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Obecnie wynosi ona 5 mln euro w przypadku szkód na osobach i 1 mln euro dla szkód dotyczących mienia. Po zmianach kwoty te mają się zmienić na 5,21 mln euro na osobach i 1,05 mln euro na mieniu.

 

Co grozi za brak polisy OC?

 

Brak polisy OC oznacza duże kłopoty. Wysokość kary zależy m.in. od wysokości płacy minimalnej. W 2019 roku ma ona wynieść 2250 zł. Kara za brak OC wynosi nawet 2-krotność płacy minimalnej dla właścicieli pojazdów osobowych i wynosi obecnie 4.200 zł.

 

Na większe kary muszą przygotować się właściciele pojazdów ciężarowych i autobusów. Tutaj kara wynosi 3- krotność płacy minimalnej. Obecnie jest to 6.300 zł, a od 2019 roku będzie to 6.750 zł.

 

Ci, którzy spóźnili się z OC muszą wiedzieć, że w przypadku braku ważnej polisy do 3 dni zapłacą 20% maksymalnej kary, a za spóźnienie od 4 do 14 dni grozi mandat w wysokości 50% maksymalnego mandatu.

 

Źródło: Gazeta Lubuska