Gothaer Logo

Powszechnie wiadomo, że w przypadku wystąpienia kolizji, to poszkodowani kierowcy szukają zakładu ubezpieczeń sprawcy. Jest jednak inne rozwiązanie. Od 2015 roku działa w Polsce system BLS, w ramach którego to ubezpieczyciel poszkodowanego każdorazowo zajmuje się formalnościami związanymi ze szkodą, bez względu na to, w jakim zakładzie miał wykupione ubezpieczenie sprawca.

 
Wiadomo, że koniec listopada to czas, kiedy na drogach jest bardzo niebezpiecznie. Intensywne opady deszczu, pierwszy śnieg i wcześniej zapadający zmrok, oznaczają utrudnione warunki kierowców. Szkody spowodowane w tym czasie występują o wiele częściej niż w innych porach roku. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że rośnie liczba wypadków na polskich drogach. W przeciwieństwie do średniej unijnej, nasz kraj wypada bardzo słabo w statystyce kolizji. Właśnie dlatego, coraz bardziej nieoceniona okazuje się pomoc ubezpieczyciela w likwidacji szkody.
 

Jakie warunki musi spełnić kierowca, by skorzystać z BLS?

 
Należy pamiętać, że nie wszyscy ubezpieczyciele gwarantują możliwość skorzystanie z systemu BLS. Co więcej – często nie wiedzą nawet, że takie rozwiązanie im przysługuje. Z badania przeprowadzonego przez Gothaer TU S.A. wynika, że uczestnicy kolizji nie chcą zajmować się formalnościami związanymi z likwidacją szkody – twierdzi tak, aż 80 proc. badanych. Okazuje się zatem, że system BLS odpowiada na realne potrzeby Polaków, jednak, by skorzystać z BLS kierowca musi spełnić pewne warunki.
 

Jak działa Bezpośrednia Likwidacja Szkody? 

 
W tradycyjnym modelu, szkodę likwiduje ubezpieczyciel sprawcy. Z kolei w ramach BLS funkcjonującego w Gothaer, to ubezpieczyciel poszkodowanego każdorazowo zajmuje się formalnościami związanymi ze szkodą, bez względu na to, w jakim zakładzie miał wykupione ubezpieczenie sprawca. Ubezpieczyciel dokonuje oględzin uszkodzonego pojazdu, rozlicza szkodę i wypłaca należne odszkodowanie. Po zakończeniu procesu likwidacji szkody, zakład ubezpieczeń, u którego mamy zawarte ubezpieczenie OC wystąpi do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca wykupił polisę OC o zwrot wypłaconego odszkodowania. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić czas i kontaktować się z firmą, którą znamy i sami wybraliśmy.
 
Likwidacja szkody w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkody nie jest obowiązkowa i jest darmowa
 
Nie zwiększa ani nie zmniejsza to stawki ubezpieczenia OC kierowcy. Ponadto, zapewnia poczucie komfortu w przypadku kolizji. Warto również wiedzieć, że BLS nie ma wpływu na wysokość wypłacanego odszkodowania. Jest to jedynie proces likwidacji szkody, a nie czynnik (taki jak np. rozmiar szkody), który mógłby mieć wpływ na wysokość odszkodowania. Nie zmienia się również zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela OC np. możliwość korzystania z auta zastępczego, holowanie pojazdu.
 
Każda kolizja jest związana z dużą ilością stresu, niezależnie od tego, kto zawinił
 
System BLS wpływa nie tylko na jakość procesu likwidacyjnego, ale również zapewnia kierowcy większe poczucie bezpieczeństwa a także szansę na szybsze odszkodowanie. W ocenie Gothaer jest to najlepszy kierunek dla polskiej branży ubezpieczeniowej, który poprawi jakość oferowanych usług, a w konsekwencji zwiększy zaufanie klientów do ubezpieczycieli.
 
Jakie warunki musi spełnić kierowca? Aby skorzystać z systemu BLS muszą zostać spełnione określone warunki
 
Przede wszystkim w kolizji muszą brać udział nie więcej niż dwa pojazdy, które posiadają aktualną umowę ubezpieczenia OC. Ponadto, szacowana wartość szkody nie powinna przekroczyć 30 tys. zł, a w wypadku nie doszło do szkód osobowych. Co ważne, na miejsce zdarzenia należy wezwać policję lub spisać oświadczenie sprawcy. Kiedy wyklucza się możliwość skorzystania z systemu BLS? Jeżeli kolizja zdarzyła się poza granicami Polski.
 
Źródło: www.mojebankowanie.pl    www.gothaer.pl