Właściciele zarejestrowanych pojazdów mechanicznych mają obowiązek wykupić ubezpieczenie komunikacyjne OC. W przypadku tego rodzaju polisy, suma ubezpieczenia jest wyrażona stałą kwotą, która wynika przepisów z ustawy. W związku z tym kupując polisę komunikacyjną należy kierować się jej ceną. O jej wysokości decyduje jednak wiele czynników. Kiedy możemy liczyć na zniżkę składki w ubezpieczeniu komunikacyjnym?

 

Ubezpieczenie komunikacyjne OC musi zostać zakupione najpóźniej w dniu, kiedy rejestrujemy pojazd

 
Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której powodując stłuczkę, lub co gorsza wypadek w którym ucierpią osoby trzecie – nie posiadamy polisy OC. Brak polisy wówczas oznaczać będzie ogromne kwoty odszkodowania, które z własnej kieszeni będziemy zobowiązani pokryć. Co prawda szkody zostaną pokryte przez UFG, ale prędzej czy później to Fundusz zgłosi się do nas po zwrot poniesionych kosztów.
 

O wysokości składki decyduje wiele czynników

 
O wysokości składki komunikacyjnej decyduje wiele okoliczności. Zdaniem zakładów ubezpieczeń czynniki te decydują o cenie polisy ponieważ przyczyniają się do zwiększenia bądź zmniejszenia ryzyka powstania szkód.
 

Spełniając większość kryteriów otrzymamy wysokie rabaty

 
Może się zdarzyć bowiem tak, iż spełniając większość określonych przez ubezpieczyciela kryteriów, zapłacimy nawet do 50-60% mniej niż gdybyśmy zniżek tych nie posiadali. Do najbardziej znanych zniżek zalicza się bonifikatę za tak zwaną bezszkodową jazdę. Wieloletnia jazda bez kolizji zapewni kierowcom znaczne zniżki, sięgające nawet do 60% obniżenia kosztów zawieranego ubezpieczenia. Bonifikaty przysługują również kierowcom, którzy kolejny rok z rzędu wybierają ten sam zakład ubezpieczeń. Zniżki zaczynają obowiązywać po roku, a niekiedy dopiero po dwóch latach od dnia rozpoczęcia okresu ubezpieczenia. Bonifikaty przyznawane są w wysokości 10% i rosną one z każdym kolejnym rokiem.
 

Systemy zniżek różnią się w poszczególnych towarzystwach

 
Ponieważ każde TU ma swoje indywidualne systemy przyznawania zniżek, warto przed wybraniem danego zakładu ubezpieczeń zapoznać się z warunkami na podstawie których uzyskuje się rabaty. Może bowiem zdarzyć się tak, że po kilku latach bezszkodowej jazdy w jednym zakładzie uzyskamy 40% rabat, podczas gdy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym po tym samym okresie zostalibyśmy nagrodzeni 60% obniżki składki.
 

Trochę inaczej jest przy ubezpieczeniach autocasco

 
Inaczej jest w przypadku ochrony autocasco. Tu bowiem wysokość składki uzależniona jest przede wszystkim od wielkości sumy ubezpieczenia, stanowiąc odpowiedni jej procent. Im większa jest więc suma ubezpieczenia, tym wyższa jest sama składka.
 
Źródło: www.infor.pl