06.12 2018

Mówi się, że „czas to pieniądz”. To powiedzenie doskonale sprawdza się m.in. w pracy agenta ubezpieczeniowego. Rynek cały czas się zmienia i oferuje coraz to nowocześniejsze produkty, kanały sprzedaży i narzędzia. Szybka i kompleksowa obsługa Klienta to obecnie kluczowa kwestia, o którą musi zadbać agent ubezpieczeniowy.

 

Tak jak zmienia się rynek, tak też zmieniają się preferencje klientów. Bardzo ważne jest, by w jednym miejscu móc porównać i zakupić polisy wszystkich Towarzystw Ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. Nic więc dziwnego w tym, że agenci ubezpieczeniowi inwestują w nowoczesne rozwiązania, które jeszcze bardziej usprawnią codzienną pracę i zadbają o to, by relacje z Klientem były zawsze na najwyższym poziomie.

 

Profesjonalny system CRM to narzędzie, które kompleksowo wspiera agenta podczas pracy i dba o zaspokojenie wszystkich potrzeb i oczekiwań klientów. Wiele firm i multiagencji postawiło sobie za cel stworzenie programu, który wprowadzi pracę w branży ubezpieczeniowej na jeszcze wyższy poziom. Co powinien zatem posiadać program CRM dla agenta ubezpieczeniowego?

 

Co jest ważne w pracy agenta?

 

Podczas rozmów z agentami dowiadujemy się, że bardzo im zależy na pełnej koncentracji w codziennej pracy. Pozyskiwanie klientów, szybka i kompleksowa obsługa oraz budowanie relacji to działania na którym najbardziej im zależy. Oprócz tego ważne jest sprawne działanie w kwestii wznowień, zestawień sprzedażowych i prowizji oraz innych druków m.in. dotyczących APK i RODO.

 

Jaki powinien być CRM?

 

Na ten temat wypowiedzieli się agenci, szukający  programu CRM, który sprawnie usprawni ich pracę.

 

„Program CRM ma przede wszystkim pomagać w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych. Dostęp do porównywarki i ofert wielu firm może postawić mnie jako lidera na lokalnym rynku agentów i sprawić, że to właśnie z moich usług skorzystają Klienci”. – mówi Kamila, agentka ubezpieczeniowa z Wrocławia.

 

„Agent ubezpieczeniowy musi o wszystkim pamiętać. Program CRM, który pomoże mi sprawnie zarządzać kontaktami, pozwoli na wysyłanie przypomnień sms, maili i daje możliwość zapisu kalkulacji i powrotu do niej, to funkcje, których oczekuje po programie CRM”- Radosław, agent ubezpieczeniowy z Olsztyna.

 

„Dla mnie kluczową kwestią jest czas i przejrzystość. Zależy mi, by szybko i kompleksowo przeliczyć klientowi składkę. Oczekuję, że CRM będzie prosty w obsłudze, a jego interfejs będzie intuicyjny” – Sylwia, agentka ubezpieczeniowa z Bydgoszczy.

 

„RODO i APK to najnowsze zmiany, które musi spełnić agent ubezpieczeniowy. Program CRM ma mi dać przede wszystkim możliwość dostępu do wszystkich niezbędnych druków z poziomu programu. Wszystkie niezbędne dokumenty w jednym miejscu sprawią, że będę mogła zawsze mieć porządek w papierach” – Magdalena, agentka ubezpieczeniowa z Poznania.

 

Znajdź najlepszy CRM dla agenta ubezpieczeniowego

 

Ogólnopolska Baza Agentów Ubezpieczeniowych zrzesza agentów i ekspertów ubezpieczeniowych z całej Polski. Liczne pytanie o najlepszy program CRM skłoniły nas do stworzenia rankingu i opisu dostępnych narzędzi.

Kompleksowy i profesjonalny raport pokaże zalety różnych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki temu w jednym miejscu poznasz systemy, które skutecznie wpłyną na codzienną pracę agenta ubezpieczeniowego. W raporcie odpowiemy m.in. na takie pytania jak:

 

  • Jaka jest cena programu?
  • Czy dostępna jest porównywarka i ile TU oferuje?
  • Czy można automatycznie wznowić polisy z pliku pdf?
  • Czy program daje możliwość generowania różnych dokumentów?
  • Czy dostępna jest APK z poziomu programu?

 

Wszystko wkrótce w naszym raporcie! Śledź na bieżąco Obau.pl i poznaj aktualności z branży ubezpieczeniowej.