13.12 2018

Według badania* IBRiS wykonanego na zlecenie Nationale-Nederlanden, Polacy będąc na emeryturze chcieliby głownie podróżować. Ankietowani potwierdzają również, że chcą mieć dobre relacje w rodzinie, chcieliby również rozwijać swoje pasje. Jak podkreślają eksperci ubezpieczeniowi pozytywna wizja emerytury rzadko odnajduje odzwierciedlenie w realnym życiu.  Warto zatem zadbać o przyszłość wykupują odpowiednie ubezpieczenie. 

 

Podróże to najczęściej marzenie respondentów w wieku 30-39 lat (51%). 18% ankietowanych chciałoby natomiast więcej czasu spędzać z rodziną i przyjaciółmi. Popularnością cieszą się wszelkie działania związane z realizacją marzeń oraz wspieraniem rodziny. 62% badanych jest przekonanych, że aby utrzymać obecny standard życia, będzie miesięcznie potrzebować powyżej 2,5 tys. zł. Ponad polowa, bo  54% respondentów uważa, że ich miesięczne świadczenie będzie wynosić do 1,5 tys. zł. Z analizy przeprowadzonego badania zauważalna jest duża dysproporcja pomiędzy przewidywanymi wydatkami a oczekiwaniami finansowymi po zakończeniu aktywności zawodowej. Tymczasem, jak podaje ZUS, najczęściej wypłacana kwota emerytury wynosiła 1066 zł brutto, czyli 906 zł netto (dane za marzec 2018 r.).

 

W przyszłości poziom świadczeń z ZUS będzie niedostateczny

 

Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE wyjaśnia: „Już dzisiejsze dane pokazują, że świadczenia z systemu emerytalnego mogą być niewystarczające, aby spełniać potrzeby i plany przyszłych emerytów. Prognozy ekonomiczne również nie są optymistyczne. Według szacunków wartość emerytury osób kończących karierę zawodową w latach 2040–2050 będzie wynosić około 30–40 proc. ostatniego wynagrodzenia brutto . Bez dodatkowych oszczędności Polacy będą uzależnieni od wsparcia rodziny czy pomocy państwa lub zmuszeni do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego”.

 

Aby utrzymać dotychczasowy styl życia, 40% ankietowanych ma zamiar podjąć dodatkową pracę

 

Tylko co dziesiąty respondent planuje po osiągnięciu wieku emerytalnego nie korzystać z żadnych dodatkowych źródeł. Aby utrzymać dotychczasowy styl życia. Ponad połowa badanych – 40% chce podjąć dodatkową pracę, aby będąc na emeryturze utrzymać styl życia na takim samym poziomie. To najczęściej wskazywany plan na pozyskanie pieniędzy na życie. Z kolei 30% deklaruje, że przeznaczy na ten cel swoje oszczędności odłożone w depozytach. Tylko 8% planuje wykorzystać możliwości Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Indywidualnego  Konta Emerytalnego. „Zaletą obu produktów jest optymalizacja podatkowa. (…)”– tłumaczy Grzegorz Chłopek.

 

Warto zatroszczyć się o przyszłość

 

Mało kto myśli o emeryturze w wieku 30-40 lat. Będąc w pełni sił pracujemy czasem na dwa etaty, by zapewnić sobie i naszej rodzinie odpowiedni poziom życia. eksperci doradzają, że warto zatroszczyć się o swoich najbliższych i zadbać o zabezpieczenie ich i naszej przyszłości. Ubezpieczenie na życie to nie tylko  wsparcie finansowe dla Twoich bliskich w sytuacji gdyby Ciebie zabrakło. Dzięki polisie mamy również możliwość gromadzenia środków na czas, kiedy będziemy na emeryturze.

 

Źródło: www.nn.pl