Sejm kilka dni temu przyjął nowelizację ustawy o pracy na morzu oraz niektórych innych ustaw. W noweli znajdują się rozwiązania, które mają zapewniać marynarzom ochronę ubezpieczeniową na wypadek porzucenia, śmierci lub uszkodzenia ciała. W konsekwencji wprowadza też obowiązek posiadania przez armatorów odpowiednich ubezpieczeń i zabezpieczeń finansowych.

 
W noweli znajdują się również rozwiązania, które wdrażają unijne przepisy do prawa polskiego. Dzięki temu dostosowuje się warunki pracy marynarzy do standardów stosowanych wobec pracy lądzie. Wprowadzone są również poprawki do ustawy z 2014 roku do Konwencji o pracy na morzu (Konwencja MLC), zapewniające odpowiednią ochronę marynarzom w przypadku ich porzucenia, choroby, uszkodzenia ciała lub śmierci.
 
Oprócz tego uregulowano kwestię, które dotyczyły:

  • porzucenia i repatriacji marynarza oraz ubezpieczenia w tym zakresie wraz z certyfikatem potwierdzającym zabezpieczenie finansowe;
  • szkód z tytułu uszkodzenia ciała, choroby albo śmierci marynarza i ubezpieczenia w tym zakresie wraz z certyfikatem potwierdzającym zabezpieczenie finansowe. W praktyce chodzi o zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej marynarzowi na wypadek porzucenia oraz uszkodzenia ciała, choroby albo śmierci.

 

obowiązek posiadania ubezpieczenia

 
W projekcie wprowadzono obowiązek posiadania przez armatora ubezpieczenia lub innego zabezpieczenia finansowego na wypadek porzucenia marynarza (uszkodzenie ciała, śmierć, choroba) oraz posiadania przez statek certyfikatu, wydanego przez  podmiot, który udzielał zabezpieczenia. W praktyce oznacza to, że marynarz (lub osoba przez niego upoważniona) będzie mogła dochodzić roszczeń bezpośrednio od podmiotu udzielającego zabezpieczenia finansowe.
 
Przepisy, które zostały znowelizowane mają wejść w życie po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 
Źródło: Sejm, www.gu.com.pl