17.10 2018

Usprawnienie likwidacji szkód jest priorytetem dla większości zakładów ubezpieczeń.Jedną z metod przyspieszenia tego procesu będzie możliwość wglądu do notatek sporządzonych przez policję po wydarzeniu drogowym za pomocą sieci. TU Warta już korzysta z tego rodzaju „pomocy” podaje „Gazeta Wyborcza”.

 

Tylko we wrześniu na polskich drogach doszło do niemal 40 tysięcy wypadków

 

Olbrzymia ilość wypadków do jakich dochodzi na polski drogach jest związana głównie z niedopasowaniem prędkości do warunków panujących na drodze.Do większości wypadków wzywana jest policja w celu ustalenia m.in. który z uczestników kolizji jest winny wydarzeniu.

 

Notatki policyjne stanowią bardzo ważny dokument w procesie odszkodowawczym

 

Policja sporządzając notatki związane z wydarzeniem drogowym przyczynia się jednocześnie do przyspieszenie likwidacji szkody. Dla ubezpieczyciela bowiem ważne jest to, z czyjej winy powstała kolizja. Konrad Purzyński, ekspert z Warty dla „Gazety Wyborczej” potwierdza: „Dotychczas zdobycie tego dokumentu było czasochłonnym zadaniem, często opóźniającym wydanie decyzji ubezpieczeniowej”.

 

Oczekiwanie na notatki z policji trwało dotychczas od kilku do kilkunastu dni

 

Proces likwidacji szkody znacznie się skróci. Do tej pory bowiem pracownicy zakładów ubezpieczeń oczekiwali na dane z policji od kilku do kilkunastu dni. To z kolei przyczyniało się do wydłużania całego procesu odszkodowawczego.

 

Dzięki UFG dane dla ubezpieczycieli dostępne online

 

W chwili obecnej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia zakładom ubezpieczeń dostęp do danych policji za pomocą sieci. Administratorem danych z notatek policyjnych na potrzeby firm ubezpieczeniowych jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

Źródło: www.wyborcza.pl