logo knf

Premier Mateusz Morawiecki powołał nowego Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Po wybuchu afery z udziałem Marka Chrzanowskiego, stanowisko szefa Komisji objął prof. Jacek Jastrzębski.

Wykształcenie i doświadczenie konieczne do pełnienia funkcji szefa KNF

Polskie prawo wymaga, aby kandydat na stanowisko przewodniczącego KNF posiadał wykształcenie prawnicze lub ekonomiczne. Musi się również legitymować co najmniej trzyletnim doświadczeniem na stanowisku kierowniczym. Jacek Jastrzębski, prawnik, naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego, który specjalizuje się w zagadnieniach prawa cywilnego, handlowego i rynku kapitałowego, od dziesięciu lat jest zastępcą dyrektora departamentu prawnego w PKO BP. Prof. Jastrzębski jest absolwentem SGH i Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2005 doktoryzował się z prawa na macierzystej uczelni, natomiast w 2011 r. zrobił habilitację. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Prawa Cywilnego UW.

Trzech kandydatów

Według nieoficjalnych informacji „Pulsu Biznesu” na krótkiej liście było troje kandydatów w tym profesor SGH zasiadający w radzie nadzorczej jednego z banków. W grę wchodziło też nazwisko Leszka Skiby, wiceministra finansów, od czerwca tego roku członek KNF. Jednak ten kandydat nie spełniał już wymogu bycia niezależnym, gdyż był i jest współpracownikiem Mateusza Morawieckiego. Jak jednak donosi „Puls Biznesu” – premierowi zależało na powołaniu osoby niezależnej, z rynku.

Niezależny nadzór finansowy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce

Powołując Prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Premier Morawiecki, powiedział, iż ta decyzja wzmocni sprawność funkcjonowania nadzoru nad polskim rynkiem finansowym. Prof. Jacek Jastrzębski jest dr. hab. nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego zatrudnionym w Katedrze Prawa Cywilnego i Administracji UW. W latach 2008-2018 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego. W 2017 r. został ujęty w zestawieniu „Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe” – liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej.

Źródło: www.pb.pl