08.05 2018

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko OC, które jest w Polsce obowiązkowe. Do dobrowolnych ubezpieczeń zaliczamy m.in. autocasco chroniące nasz samochód przed kradzieżą. Warto jednak przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się, że wszystkimi warunkami, by w razie niespodziewanego zdarzenia uniknąć nieprzyjemnych nieporozumień.

 

Co musisz wiedzieć o autocasco?

 

Ubezpieczenie autocasco to polisa dobrowolna. Oznacza to, że w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego warunki umowy mogą się od siebie znacząco różnić. Warto więc znać zapisy, które znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Blokada na kierownicę, odcięcie zapłonu, nowoczesny alarm i inne systemy nie są straszne profesjonalnym złodziejom. Można śmiało powiedzieć, że przed złodziejami nie ma rady. Osoby, które specjalizują się w tym procederze do kradzieży najnowszych modeli samochodów wykorzystują często najnowsze technologie. Zwykle kilka sekund trwa otworzenie samochodu. Łakomym kąskiem są pojazdy zostawione na poboczu, osiedlowym parkingu lub przy domu. Rozwiązaniem może być płatny, strzeżony parking lub garaż. Nie każdego jednak stać na takie rozwiązanie. Pozostaje więc ubezpieczenie autocasco, które chroni m.in. pojazd przed kradzieżą. Taka polisa gwarantuje, że w razie utraty pojazdu możemy liczyć na odszkodowanie i środki potrzebne na zakup nowego samochodu.

 

Na polskim rynku ubezpieczeniowym funkcjonuje wiele firm oferujących ubezpieczenie autocasco. W wyborze najlepszej oferty ważne jest porównywanie ofert i zwracanie uwagi m.in na:

 

Sumę ubezpieczenia

 

Sprawdź czy suma ubezpieczenia jest stała lub zmienna. Ta druga dotyczy zwykle starszych pojazdów. Oznacza to, że ubezpieczyciel wylicza wartość samochodu na dzień wystąpienia szkody. Może więc zdarzyć się tak, że wypłacone odszkodowanie może być mniejsze od wartości pojazdu, która została zadeklarowana przy podpisywaniu umowy.

 

Stała suma ubezpieczenia oznacza to, że ubezpieczenie będzie wynosić tyle ile wartość pojazdu z dnia zawierania umowy.

 

Co to jest udział własny?

 

Na początek trzeba zaznaczyć, że wiele umów autocasco ma wprowadzony zapis dotyczący tego, że właściciel pojazdu jest zobowiązany do pokrycia części kosztów (udział własny) po kradzieży samochodu. Zniesienie udziału własnego w polisie to rozwiązanie lepsze, ale oznacza często wyższą składkę za ubezpieczenie.

 

Jak ustalana jest wartość samochodu?

 

Czy wiesz, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe ustalają wartość pojazdu na podstawie średnich cen, które panują na rynku? Jeśli więc posiadasz pojazd, który jest dodatkowo wyposażony zgłoś to ubezpieczycielowi. Dokładne oszacowanie wartości pojazdu i jego dodatków ma wpływ na wartość ewentualnego odszkodowania.

 

Co oznaczają wyłączenia odpowiedzialności?

 

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdują się zapisy, w których opisane są sytuacje, za które Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności. Chodzi tu m.in. o rażące niedbalstwo ze strony właściciela i może to być np. pozostawienie kluczyków i dokumentów w samochodzie lub pozostawienie samochodu bez włączonych systemów antykradzieżowych.