30.11 2018

W związku z wprowadzeniem stanu wojennego na Ukrainie, MSZ Polski zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w tej części Europy. Eksperci ubezpieczeniowi podkreślają, że osoby, które planują podróż do tego kraju powinny przed wyjazdem upewnić się, czy w miejscu pobytu będą mogły korzystać z ubezpieczenia turystycznego, a nie zawsze będzie to możliwe!

 

Ukraiński parlament podjął decyzję o wprowadzeniu 30 dniowego stanu wojennego we wschodniej części kraju. Objęte nim zostały następujące obwody: czernihowski, chersoński, charkowski, doniecki, ługański, mikołajewski, odeski, sumski, winnicki i zaporoski. Decyzja została podjęta po incydentach na Morzu Azowskim, które spowodowały zdecydowany wzrost napięcia pomiędzy Ukrainą a Rosją.

 

Ukraina nawet bez obecnego konfliktu zbrojnego jest postrzegana przez zakłady ubezpieczeń  jako kraj wysokiego ryzyka

 

Z reguły jednak zaliczana jest do grona innych europejskich państw, na terenie których można korzystać z kupionego w Polsce ubezpieczenia turystycznego. Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group wyjaśnia co powinny wiedzieć osoby wyjeżdżające na Ukrainę. „Nie da się ukryć, że w ostatnich latach ten kraj jest dość popularnym celem wyjazdów turystycznych. Dotyczy to przede wszystkim położonego blisko polsko-ukraińskiej granicy Lwowa. Znajduje się on stosunkowo daleko od terytoriów będących bezpośrednim miejscem sporu pomiędzy Rosją a Ukrainą. Ich konflikt trwa od wielu miesięcy i dlatego spodziewamy się, że pomimo obecnego zaostrzenia sytuacji wiele osób, które skorzystały z oferty tanich linii lotniczych i zamierzały spędzić urlop np. we Lwowie, nie zrezygnuje ze swoich planów. Przed wyjazdem powinny zweryfikować, czy w razie wypadku lub problemów ze zdrowiem ich ubezpieczenie turystyczne na pewno zadziała na Ukrainie”.

 

EKUZ „nie działa” na Ukrainie

 

„Polisa jest tak naprawdę jedyną możliwością uzyskania przez Polaków pokrycia kosztów leczenia, lekarstw, pobytu w szpitalu czy ratownictwa medycznego, gdy w związku z chorobą lub wypadkiem na Ukrainie zajdzie taka potrzeba. Trzeba pamiętać, że w tym państwie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą polscy turyści masowo zabierają w ostatnich latach w zagraniczne podróże” – zauważa Andrzej Paduszyński z towarzystwa ubezpieczeń Compensa.

 

Źródło: www.infor.pl