23.10 2018

Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), tylko 27 proc. pojazdów w Polsce objętych jest polisą autocasco. Właściciele zarejestrowanych pojazdów mechanicznych przy wyborze polisy AC muszą zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na zakres ochrony.         

 

KNF: Niespełna 3,5 mln pojazdów, czyli 27 proc. ogółu, posiada autocasco

 

To, że ubezpieczenie AC jest bardzo przydatne nie budzi żadnych wątpliwości, zwłaszcza dla osób posiadających nowe samochody. Mimo to większość kierowców z różnych względów nie decyduje się na nabycie takiej polisy. Z danych KNF za II kwartał 2018 r. wynika, że jedynie niespełna 3,5 mln pojazdów, czyli 27 proc. ogółu, posiada autocasco.

 

Co odstrasza kierowców w kwestii polisy AC?

 

Właścicieli pojazdów mogą odstraszać nie tylko ceny, ale również złe doświadczenia związane z zakupem nieodpowiedniego ubezpieczenia. Nieodpowiednia polisa bowiem to nic innego jak niedopasowanie do potrzeb kierowcy. Dlatego też oprócz porównania cen w kilku zakładach ubezpieczeń, przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z oferowanymi warunkami, tak aby wybrać optymalną wersję polisy – dopasowaną do potrzeb kierowcy i … oczywiście w przystępnej cenie.

 

Compensa: „Czym należy się kierować przy wyborze polisy AC?”

 

Eksperci ubezpieczeniowi radzą, aby przy wyborze polisy należy zwrócić uwagę m.in. na wyłączenia odpowiedzialności, udział własny, rodzaj używanych w naprawie części czy dodatkowe usługi, np. pakiety assistance.

 

Damian Andruszkiewicz z Compensa TU SA Vienna Insurance Group wyjaśnia dla moto.wp.pl:„Pierwszym krokiem przy wyborze dobrego AC jest przemyślenie jakiego zakresu ochrony najbardziej potrzebujemy. Ubezpieczalnie w swojej ofercie najczęściej mają kilka wariantów autocasco. Im jego zakres bogatszy, tym więcej zapłacimy. Warto sprawdzić czy i na jakich zasadach ochrona zapewnia takie rodzaje wsparcia jak odszkodowanie po kradzieży, assistance zawierające m.in. holowanie w przypadku unieruchomienia pojazdu czy pomoc w przypadku jego nieumyślnego uszkodzenia. Z tym ostatnim punktem wiąże się wybór serwisowego lub kosztorysowego wariantu AC”.

 

Dlaczego ten rodzaj ubezpieczeń jest tak mało popularny?

 

Damian Andruszkiewicz z Compensa TU SA Vienna Insurance Group wyjasnia: „Główną przyczyną jest jego dobrowolny charakter. Ponadto wciąż pokutuje przekonanie, że jest to ubezpieczenie dedykowane jedynie nowym i drogim pojazdom, szczególnie narażonym na kradzież. Tymczasem AC chroni nas nie tylko przed działaniem złodziei, ale też przed szkodami, które wyrządzimy podczas jazdy sami”.

 

Źródło: www.moto.wp.pl