11.01 2018

Od 15 stycznia w województwie mazowieckim, dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim rozpoczynają się ferie zimowe. To czas wzmożonego ruchu na drogach i tłoku na stokach narciarskich. PIU radzi: aby uchronić się przed wysokimi kosztami pomocy medycznej, należy wykupić  odpowiednią polisę. 

 

Ferie rozpoczynają się w dniu  15 stycznia w województwie mazowieckim, dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim. Następnie 22 stycznia, na ferie wyjadą uczniowie z woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, w ostatnim tygodniu stycznia – z lubelskiego, podkarpackiego, śląskiego, łódzkiego i pomorskiego. W połowie lutego na ferie pojadą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

 

Ogranicz ryzyko – wyposaż się nie tylko w EKUZ, ale również w indywidualne ubezpieczenie turystyczne

 

Polacy coraz częściej spędzają wolny czas za granicą, we Francji, Włoszech, Austrii czy Czechach i aktywnie wypoczywają nie tylko  jeżdżąc na nartach, ale również chodząc po górach. Aby ograniczyć ewentualne koszty związane z opieką zdrowotną należy  wyposażyć się przede wszystkim w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

 

EKUZ nie gwarantuje pełnej i bezpłatnej opieki medycznej

 

Tego rodzaju ubezpieczenie nie pokrywa kosztów ratownictwa górskiego za granicą oraz transportu medycznego do Polski. A jak wiadomo – koszty takich interwencji mogą sięgać od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Dlatego chcąc zabezpieczyć swój domowy budżet, warto zadbać o polisę turystyczną, która pokryje ewentualne koszty związane z nieprzewidzianym zdarzeniem i skróci czas oczekiwania na otrzymanie odpowiednich świadczeń. Renata Orzechowska, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń potwierdza: „W niemal wszystkich krajach Europy w razie wypadku w górach trzeba pokryć całkowite koszty ratownictwa górskiego. We Francji występuje natomiast współpłatność za usługi medyczne. Dzięki odpowiedniej polisie będziemy mogli w pełni cieszyć się urlopem”.

 

Coraz częściej rodzice posyłają dzieci  na wyjazdy do profesjonalnych szkółek narciarskich za granicą

 

Rodzice powinni pamiętać, aby sprawdzić, czy organizator oferuje odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Zwyczajowo, polskie szkoły proponują swoim uczniom nabycie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków tzw. NNW szkolne, ale jest to ubezpieczenie dobrowolne, więc przed wysłaniem dziecka na wyjazd zimowy warto upewnić się czy ma ubezpieczenie i jakie są jego warunki.

 

Organizując samemu wyjazd możemy zakupić polisę, która swoją ochroną obejmie całą rodzinę

 

Szczegółowy zakresu ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń oraz prawa i obowiązki ubezpieczonego w tym zasady postępowania w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku opisują ogólne warunki ubezpieczenia. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia należy zapoznać się z jego warunkami by mieć pewność, że odpowiadają one naszym oczekiwaniom.

 

www.piu.org.pl