Państwowa Inspekcja Pracy pokazała statystyki z których wynika, że kultura i prawo pracy w Polsce jest często naruszana. Pracownicy bardzo rzadko jednak decydują się na sądowy spór z pracodawcą. W samym ubiegłym roku takich spraw toczyło się około 1,5 tysiąca. To wszystko się może jednak zmienić. Wszystko za sprawą ubezpieczenia ochrony prawnej.
 
Ubezpieczenie ochrony prawnej jest szczególnie popularne wśród lekarzy i pielęgniarek. Właśnie te grupy zawodowe są narażone na pozwy sądowe i skargi pacjentów, które maja związek z wypadkami medycznymi.  Druga grupa to osoby, które wykonują tzw. wolne zawody i prowadzą własną działalność gospodarczą.
 
Z roku na rok zwiększa się świadomość pracowników odnośnie ubezpieczeń ochrony prawnej. Polacy w przeszłości rzadko decydowali się na spór z pracodawcą. Przyczyn było kilka. Pierwsza to strach przed utratą pracy. Druga to obawa przed długością i uciążliwością jaka wynika z postępowania procesowego. Trzecia i ostatnia przyczyna to ryzyko kosztów związanych z procesem i opłacie adwokata.
 
Popularność ubezpieczeń ochrony prawnej może sprawić, że takich postępowań w sądzie może być więcej. Rynek takich polis dopiero się rozwija, a na przykład w Niemczech korzysta z nich 80% obywateli.
 
Co daje taka polisa?
 
Dzięki takiej ochronie pracownik może ubiegać się o swoje prawa , nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Może liczyć również na wsparcie merytoryczne profesjonalnych prawników.
 
Z każdym rokiem zwiększa się świadomość jak ważna może być ochrona prawna. Obecnie z takiego rozwiązania korzysta niewielu obywateli i przedsiębiorców. Od jakiegoś czasu zwiększają się działania popularyzujące ubezpieczenia ochrony prawnej. Promocją takich polis w Polsce zajmują się m.in. Naczelna Rada Adwokacka, PZU SA, Polska Izba Ubezpieczeń.
 
Źródło: www.gu.com.pl, Newseria