24.08 2016

Utworzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego to pomysł Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zdaniem resortu składki od turystów wyjeżdżających z biurem podróży, rzędu 10-15 zł, zakończą problemy związane z finansowaniem roszczeń klientów upadających touroperatorów.

 

Prezydent podpisał ustawę powołującą Turystyczny Fundusz Gwarancyjny* – nowa instytucja działać będzie w strukturach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pilnującego już szczelności systemu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC.

 

Zgodnie z założeniami resortu sportu i turystyki Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma rocznie zbierać 18,6 mln zł. Składki będą płacić wszystkie biura podróży sprzedające wycieczki poza Polskę i kraje ościenne. Każdy turysta podróżujący poza Europę lub na kontynencie, ale z wykorzystaniem lotu czarterowego, będzie musiał uiścić opłatę w wysokości 15 zł. Z kolei turyści pozostający w Europie i nielecący wynajętym samolotem będą obarczeni składką w wysokości 10 zł.

 

Elżbieta Wanat-Połeć, prezes zarządu UFG dodaje: „Formalnie Turystyczny Fundusz Gwarancyjny powołany zostanie z dniem wejścia w życie podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o usługach turystycznych. Mamy nadzieję, że nastąpi to we wrześniu w którego strukturach będzie działać TFG (jako wyodrębniony rachunek w Funduszu). – Już teraz jesteśmy gotowi organizacyjnie do realizacji nowych zadań”.

 

Składki mają zapewnić pokrycie roszczeń turystów, którzy wykupią wyjazd w biurach, które zbankrutują. Jak wyliczył resort sportu, w projekcie założeń do ustawy w 2012 r. luka pomiędzy gwarancjami zebranymi od 15 podmiotów, które upadły w trakcie sezonu, a wysokością roszczeń wyniosła ponad 21 mln zł. Gdyby zastosować zmienione w ubiegłym roku przepisy do sytuacji z 2012 r., luka byłaby niższa i przekroczyła 7 mln zł.

 

W praktyce ma to wyglądać tak, że biura podróży będą płacić składki na TFG – w zależności od rodzaju wykupionej imprezy turystycznej – w wysokości od 0 do maksymalnie 30 zł od każdego klienta. Ostateczne wysokości składek zostaną określone w odpowiednim rozporządzeniu. „Prawdopodobnie w grudniu touroperatorzy zaczną wpłacać do TFG składki od klientów wycieczek zagranicznych. Dokładna data będzie znana po ogłoszeniu noweli ustawy w Dzienniku Ustaw” – wyjaśnia Elżbieta Wanat-Połeć.
*Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wejdzie w życie czternaście dni po publikacji jej treści w Dzienniku Ustaw.

 

 

Źródło: www.infor.pl  www.gu.com.pl